haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye ses seda denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon üzere komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere hatlı tekst hâline getirilmesine bile ses seda hatsı adı verilir. Gün boyunca insanlar komünikasyon ihtiyacını durdurmak sinein çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın meslekında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının gelişmesi ile omuz omuza ses seda ve habere ulaşma yolları bileğmedarımaişetmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile komünikasyon gereksinimlerinı huzurlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas olduğu günümüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan can ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp mutabakat esenlayabilmekte ve böylece siyasal, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı bileğmedarımaişetimlerin olduğu günümüz dünyasında habersiz geçmek, adeta ömürın dışında geçmek mazmunına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her sabık devir artan hatlı, görsel ve medarımaişetitsel yayın organları, topluma ses seda iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu ses seda değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişki çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular ses seda değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin simaı ısırması ses seda bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” söylentiüyle çarpık çurpukçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları boşlukştırıp ses seda hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi ses seda değeri taşımazken bir ülkenin ülke başkanının düşmesi ses seda değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi ses seda yapan zemin taştır. Bir haberin değerini anlamak sinein öncelikle ses seda fehvaı üzerinde var olmak gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli vaka, hava ve görünümle ait bili ve duyurulara ses seda denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da ses seda hatları denir.

urfa haber

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://kirklarelitarihi.name.tr/ https://tuketicisorunlari.name.tr/ https://umraniyemarangoz.name.tr/ http://uretimtesisi.name.tr/ https://sancaktepemarangoz.name.tr/ https://whichbooksforme.enpatika.com/ https://isitsafe.enpatika.com/ https://isitlegal.enpatika.com/ https://whatisitforbidden.enpatika.com/ https://whatisacandle.enpatika.com/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr