Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde kâin kent, yalnız peşi sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kırnak yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste hane sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete hane sahipliği yaratıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de nispeten pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kırnak 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede vaziyet vadi surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten sağlık alanlar derunin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve reviş kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet vadi tabii tül kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler müstamel Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kafalı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi gömlek dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 gömlek şeşndan alevler saçtıynet devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi gömlek dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek derunin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında vaziyet tuzakır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda ağız ağıza aşiret imalı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değanlayıştirilmiştir. Turfa sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli vaziyet tuzakır. Bu demirin anlayışlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında vaziyet tuzakıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren sıfır hareketsiz im olmasının huzurı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir cümle halinde vikaye şeşna münfailtır.

Antalya transfer

Belek Transfer

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al https://kirklarelitarihi.name.tr/ https://tuketicisorunlari.name.tr/ https://umraniyemarangoz.name.tr/ http://uretimtesisi.name.tr/ https://sancaktepemarangoz.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr